سوالات متداول

در این بخش سعی شده است به تعدادی از پرسش‌های متداول کاربران گرامی پاسخ داده شود.

دال های مجوف معمولی که مدت زمان زیادی است در صنعت ساختمان استفاده می گردد، از تعدادی تیر متعامد که یک لایه دال بتنی روی آن قرار گرفته است، تشکیل می شود. این ترکیب باعث ایجاد تیرهایی با مقطع T شکل برای تحمل بارهای وارده خواهد شد. در دال های مجوف دو پوش(یوبوت)، علاوه بر دال بالایی، لایه ای از بتن مسلح قسمت پایین تیرهای متعامد را پوشانده و باعث ایجاد مقطع I شکل می گردد. این تغییر علاوه بر افزایش سختی دال، باعث می گردد این دال ها از زیر به صورت تخت دیده شوند.

در صورت حذف تیرها و ایجاد دال تخت و در نتیجه کاهش عملیات قالب بندی و آرماتوربندی، سرعت اجرای سقف با سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) می تواند افزایش یابد ولی باید توجه داشت مدت زمان لازم برای نگهداری قالب بندی زیر دال مانند دال های بتنی معمولی و برطبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می باشد.

با توجه به اینکه ضخامت ایجاد شده در دال های مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به دال های معمولی بیشتر است، صلبیت سقف با سیستم دال های مجوف دوپوش (یوبوت) نسبت به سقف با دال توپر و میزان مصرف بتن مشابه، بیشتر بوده و قابلیت بهتری برای انتقال بار به سیستم مقاوم جانبی دارد.

برای محافظت دال های مجوف دوپوش (یوبوت) در برابر خوردگی، موارد اشاره شده در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان لازم و کافی می باشد.

در تاییدیه که مرکزتحقیقات و مسکن داده هیچ گونه محدودیتی لحاظ نکرده است.

بله، امکان ترکیب سیستم دال مجوف دوپوش (یوبوت) با تکنولوژی پیش تنیدگی وجود دارد.

از آنجایی که قالب‌های یوبوت در میان بتن محفوظ بوده و دولایه‌ی حداقل ۵ سانتیمتری از بتن مسلح از آنها در برابر حریق محافظت می‌کند٬ براساس استاندارد اروپا (رفتار سازه در برابر حریق) این سقف‌ها قابلیت مقاومت در برابر آتش‌سوزی با دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد در مدت زمان ۳ ساعت را دارند.

استفاده از تکنولوژی دال های مجوف دو پوش (یوبوت) برای ایجاد مزایایی همچون دهانه بزرگ، دال تخت، ارتفاع کمتر و … می باشد. در صورتیکه این موارد برای طرح معماریمزیت محسوب نگردد،استفاده از این تکنولوژی توصیه نمی گردد. لذا صرفه اقتصادی با توجه به معماری و سازه قابل بررسی می باشد و ممکن است در برخی پروژه ها استفاده از تکنولوژی  دال های مجوف دوپوش (یوبوت) دارای صرفه اقتصادی و در مواردی دیگر باعث افزایش هزینه گردد.

با توجه به مطالعات انجام شده و مدارک فنی، تکنولوژی دال های مجوف دوپوش (یوبوت) قادر به پوشش دهانه هایی تا حدود 18 متر می باشد. لازم به ذکر است که در صورت ترکیب با تکنولوژی پیش تنیدگی امکان افزایش دهانه وجود دارد.

بر طبق تاییدیه صادر شده از طرف مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، برای طراحی سازه و سقف می توان از آیین نامه های ACI -آبا-2800 و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان استفاده نمود.

قالب های مورد استفاده در قالب مجوف دوپوش (یوبوت) از جنس پلی پروپیلن نو و یا بازیافتی و بر طبق استاندارد BBA انگلستان می باشد.

مصالح مورد استفاده در این دال ها شامل بتن، میلگرد و قالب یوبوت می باشد. مقاومت بتن و میلگرد توسط طراح سازه تعیین می گردد که معمولا مانند دیگر اعضای بتنی سازه در نظر گرفته می شود.

قالب های یوبوت دارای طول و عرض ثابت 52 در 52 سانتی متر بوده و ارتفاع آنها متغیر می باشد.

همانطور که اشاره شد این قالب ها در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مورد بررسی قرار گرفته و ظوابط آن تعیین شده است. لذا امکان تغییر در ابعاد و مواد آن وجود ندارد.

1-استفاده از پلیت قبل از بتن ریزی

در این روش از ورق های فولادی (پلیت) که در پشت آنها میلگردی به صورت U شکل جوش داده شده است، استفاده می گردد. این ورق ها قبل از بتن ریزی در روی قالب بندی کف در محل های از پیش تعیین شده قرارا داده می شود و پس از بتن ریزی و باز نمودن قالب ها در زیر سقف نمایان شده و میلگرد انتظار به آن ها جوش داده می شود.

2-استفاده از پلیت بعد از بتن ریزی

در این روش پس از باز نمودن قالب های سقف ، پلیت ها بوسیله میخ های خاصی که توسط تفنگ مخصوص شلیک می شوند به زیر سقف نصب شده و میلگرد های انتظار به آنها جوش داده می شوند. در پایان باید توجه داشت عبور دادن میلگردهای انتظار از بین قالب ها به سمت پایین قبل از بتن ریزی باعث ایجاد فاصله بین قالب ها شده و این امر موجب ریزش شیره بتن از بین قالب ها می گرددکه علاوه بر ایجاد مشکل برای بتن، سطح زیر سقف نیز دچار مشکل می گردد.