معرفی سیستم یوبوت

  • از

سيستم يوبوت يك سيستم سازه اي از نوع دال دو طرفه مجوف ( توخالی ) ميباشد كه در آن در حد فاصل مش های ميلگردي بالا و پايين ، بلوك هاي پلاستيكي توخالي یا بلوک پلی استایرن جايگزين بتن غيرسازه اي در وسط سقف خواهد شد. سقف مجوف يوبوت از دو لايه بتن مسلح تشكيل شده است كه در بالا و پايين دال بصورت گسترده قرار مي گيرد و حد فاصل اين دو لايه محصولي به نام يوبوت از جنس پلي اتيلن و يا پلي پروپيلن و یا پلی استایرن قرار ميگيرد. اين محصول داراي هندسه مكعبي مي باشد كه با توجه به نياز پروژه و محاسبات طراحي ، ابعاد مختلفي دارد. در روند اجراي دالهاي مجوف با استفاده از يوبوت ، پس از آرماتورگذاري لايه زيرين ، يوبوت ها كنار هم روي شبكه آرماتور زيرين قرار گرفته و پس از قرارگيري آرماتور برشي مياني و همچنين آرماتوربندي لايه فوقاني ، بتن ريزي انجام ميشود.  در  نهایت مقطع دال بصورت I شكل در آمده و عملکرد بهتری خواهد داشت .  اين قالب ها به صورت دوبل هم ، براي دهانه هاي بلند تر قابل اجرا هستند .

اولین شکل قالب های تایید شده در مرکز تحقیقات، طبق مدارک و نمونه های ارائه شده به آن مرکز، بصورت قالبهای مکعبی شکل با ابعاد ۵۲ سانتیمتر و ارتفاع های مختلف (۲۴،۲۰،۱۶، ۳۲ و …) و دارای شیب ملایم در اضلاع از بالا به پایین به طرف بیرون بوده است.

جنس این قالب ها از پلی پروپیلن بازیافتی و توسط دستگاه تزریق پلاستیک تولید می شود.

دال مجوف که کاربرد آن در سقف و فونداسیون ساختمانها می باشد، از ترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب هایی از جنس پلی پروپیلن ساخته می شود.

مقطع فونداسیون و دال مجوف دوپوش پس از بتن ریزی به شکل بالا خواهد بود.


ضخامت تمام شده این دال ها با توجه به دهانه ها و بارگذاری های مختلف، متفاوت است. در جدول بالا مشخصات اولیه برای دهانه های مختلف ارائه شده است .

اطلاعات این جدول به صورت تقریبی بوده و برای بدست آوردن ضخامت دقیق نیاز به محاسبات سازه ای میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *