مشخصات فنی قالب های وافل

  • از

روشهای زیرسازی سقف:


زیر سازی سقف های وافل تقریبا شبیه به سقف های تیرچه بلوک است و می توان با لوازم معمولی که در کارگاه های ساختمانی وجود دارد از قبیل: چوب و چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و لوازم مشابه دیگر برای زیرسازی آن استفاده نمود.

امکان عبور تاسیسات از داخل سقف:


با توجه به شکل سقف (دال مجَوَّف) می توان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین نامه ایی محل هایی برای عبور تاسیسات ایجاد کرد. با عبور تاسیسات از زیر سقف ها در سبک شدن بار مرده و همچنین وزن کف سازی کمک می کند. به علاوه افزایش ارتفاع مفید و تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری نیز تاثیر می گذارد.

نمای زیر سقف:


نمای زیر سقف کاملا اکسپوز است و می توان از این نما در سقف پارکینگ ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک کاری استفاده کرد.

ویژگی های سازه ای:

سقف وافل یک المان سازه ای می باشد که سطح فوقانی آن تخت و سطح تحتانی آن شامل شبکه ای از تیرچه های متعامد می باشد. دال فوقانی عموما نازک و تیرجه های تحتانی در هر دو جهت متعامد با عمق یکسان وجود دارند. سقف های وافل در هر دو جهت متعامد دارای آرماتوربندی می باشند. در سقف های وافل ضخامت سقف عموما هم ضخامت با تیرها و یا کلاهک ستون ها در نظر گرفته می شود.

طراحی دهانه های بلند تا 18 متر و کاهش تعداد ستون ها:

وجود حفره های منظم در سقف وافل موجب کاهش قابل توجه بار مرده سقف و در عین حال حفظ ممان اینرسی مقطع سقف می شود. از این رو سقف های وافل دارای سختی خمشی قابل توجه می باشند و با توجه به رفتار دوطرفه آنها می توان دهانه های بزرگ تر و کنسول های بلند تری را با استفاده از سقف های وافل پوشش داد.

امکان جانمایی نامنظم ستون ها و تعبیه بازشوهای بزرگ و نامنظم:

در سقف وافل برخلاف سیستم های سنتی سقف نیازی به ستون گذاری منظم نمی باشد.این امر بدلیل امکان حذف تیرهای میانی از سازه و یکپارچکی در اجرای سقف می باشد. انعطاف پذیری بالای این سقف ها در جانمایی ستون ها آزادی عمل گسترده ای را در اختیار طراح معمار قرار می دهد.

ایجاد گشایش در معماری و تامین فضا و افزایش تعداد پارکینگ ها:

قابلیت سقف های وافل در پوشش دهانه های بلند موجب گشایش در طرح های معماری می شود. در این سیستم می توان با حذف ستون های مزاحم و یا بازنگری در ستون گذاری دهانه های بلند تری را پوشش و تعداد بیشتری پارکینگ را تامین نمود.

حذف تمامی تیرهای میانی از سازه و کاهش ارتفاع تمام شده ساختمان:

در سقف های وافل با توجه به یکپارچگی سقف و مقاومت و سختی قابل توجه می توان تیرهای میانی را از سازه حذف نمود و سقفی با ضخامت یکسان ایجاد نمود. حذف تیرها منجر به کاهش ضخامت تمام شده سقف ها می شود و در نتیجه می توان با حفظ ارتفاع مفید طبقات ارتفاع کلی بنا را کاهش داد. 

صرفه جویی در مصرف مصالح کلیه اعضای سازه:

این سیستم نسبت به دیگر سیستم های مشابه همچون سیستم سقف یوبوت، سقف تیردال، سقف دال تخت معمولی و پیش تنیده صرفه جویی قابل توجهی در مصرف بتن خواهد داشت. کاهش مصرف بتن در دال منجر به کاهش قابل توجه بار مرده ساختمان و به تبع آن کاهش مصرف مصالح و کوچک شدن ابعاد در دیگر بخش های اسکلت مانند فنداسیون و ستون ها نیز می گردد.

امکان اجرا در سازه های بتنی و فلزی:

سقف های وافل قابلیت اجرا در انواع اسکلت های بتنی و فلزی را دارا می باشد.

عدم نیاز به نیروی کار متخصص و کاهش هزینه قالب بندی و آرماتوربندی:

در سقف های وافل با توجه به سادگی آرماتور بندی و مدولار بودن قالب بندی و همچنین حذف تیرهای میانی از سقف به تجهیزات اجرایی کمتری نسبت به دیگر سیستم های سقف همچون سقف های تیردال، سقف یوبوت و یا سقف های پیش تنیده نیاز می باشد. همین امر موجب افزایش سرعت اجرا و کاهش هزینه های اجرای اسکلت می گردد. همچنین مقدار آرماتور مصرفی در ساختمان های با سیستم سقف وافل کمتر از سیستم های مشابه می باشد و این مسئله موجب کاهش هزینه اجرای اسکلت می شود.

کاهش هزینه اجرای تاسیسات به جهت عدم وجود آویز تیرها:

حذف آویز تیرها از سقف موجب دست یابی به سطح صاف زیرین می گردد. این مزیت منجر به سهولت در اجرای تاسیسات در سقف های وافل می گردد. همچنین در سقف های وافل امکان عبور تاسیسات از داخل ضخامت سقف نیز فراهم می باشد.


بهبود عملکرد لرزه ای به دلیل کاهش وزن سازه و نیروی زلزله:

کاهش وزن سقف ها منجر به کاهش بارمرده سازه و تبع آن  کاهش تقاضاهای لرزه ای می گردد. این امر موجب بهبود عملکرد لرزه ای و صرفه جویی در مصرف مصالح آرماتور و بتن می گردد.

ایمنی در برابر آتش و کاهش ضریب انتقال صوت و حرارت:

اسکلت های بتنی از ایمنی بالاتری نسبت به اسکلت های فلزی در برابر آتش سوزی برخوردار می باشند. همچنین در سقف های وافل به سبب عدم استفاده از یونولیت امکان گسترش حریق در ساختمان وجود ندارد. همچین وجود حفرات در سطح زیرین دال منجر به ایجاد عایق مناسب صوت و حرارت می باشد.

حذف انواع بلوک و تیرچه های پیش ساخته:

در سقف های وافل قالب های وافل جایگزین انواع بلوک سیمانی یا پلی استایرن می شود و به علت اجرای تیرچه ها بصورت درجا و عدم محدودیت در استفاده از سایز میلگرد در تیرچه ها، نیازی به استفاده از تیرچه های پیش ساخته یا دوبل نمی باشد. در نتیجه هزینه ساخت، حمل، انبار کردن و انتقال تیرچه ها به طبقات نیز حذف می گردد.

نظارت دقیق به مصرف و آرایش میلگردها تا لحظه قبل از بتن ریزی:

با توجه به اجرای درمحل میلگرد سقف، مشکلات روش های مرسوم ساخت سقف ها مانند کیفیت پایین تیرچه و یونولیت و ایجاد درز سرد اجرایی منتفی و امکان نظارت دقیق بر کیفیت اجرای سقف مهیا می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *